Dantų protezavimas

Dantų protezavimas - tai vieno danties, dantų grupės ar viso dantų lanko funkcinis bei estetinis atstatymas. Apie dantų protezavimą verta susimąstyti, jei netenkama daugiau kaip 2/3 kietųjų danties audinių, esant nekokybiškom didelėm plombom, dantų lūžiam. Kokybiškai atkūrus danties funkciją ir sąkandžio aukštį sumažinamas esamų dantų rezervinių jėgų perkrovimas taip išsaugant esamus dantis kiek įmanoma ilgesniam laikui. Dantų protezavimas – sudėtinga procedūra, ją atliekant dalyvauja ne vienas specialistas, taip pat bendradarbiaujama ir su dantų technikais.

Protezavimas skirstomas į neišiminėjamų ir išiminėjamų restauracijų grupę.Neišiminėjamos restauracijos gali būti gaminamos ir fiksuojamos ant tinkamai paruoštų savų dantų – juos apšlifuojant ir nuėmus atspaudus perteikiamas vaizdas dantų technikams, kurie pagamina neišiminėjamus vainikėlius. Pagrindinės vainikėlių rūšys yra metalo keramika bei cirkonio keramika. Pacientai prieš pasirinkdami vieną iš jų yra supažindinami ir įvertindami funkcinius, estetinius bei finansinius aspektus pasirenka neišiminėjamų restauracijų medžiagos rūšį.

Kita neišiminėjamų restauracijų rūšis yra vainikėliai ant dantų implantų. Restauracijos gaminamos atstatant pavienių dantų defektus tiek keletos dantų praradimus. Esant visam dantų lanko praradimui ir norint atstatyti dantų funkciją ir estetika su neišiminėjamomis restauracijomis – reikalingi 4,6 arba 8 implantai.

Išiminėjami protezai gali atstatyti dalinius arba pilnus dantų eilių defektus.

Netekus visų dantų atstatyti funkciją ir estetiką galimi gaminti išiminėjamas akrilines plokšteles, kurios laikosi ant burnos gleivines, gomurio. Šio tipo restauracijos ne visuomet turi gera laikomumą ypač esant didelei dantų lanko kaulo atrofijai. Šios problemos sprendimas yra išiminėjama plokštelė ant dviejų implantų. Šios plokštelės fiksacija yra ant dviejų lokatorių, kurie fiksuojasi ant įsuktų implantų, taip padidinant plokštelės laikomumą.

Netekus dalies dantų, defektus galima atkurti išiminėjamais lankiniais protezais, kurie laikosi kabliukų pagalba ant gretimų dantų. Tokie protezai gali būt gaminami iš akrilinės plastmasės ir metalinio lankelio, jungiančio skirtingose dantų pusėse esančius defektus arba iš akrilinės ir PEEK plastmasės. Taip pat galima pasirinkti ir standartines išiminėjamas plokšteles, kurios taip laikomumą padidina, naudojant kabliukus ant gretimų dantų.